Łubin trwały lub lupinus perennis.

 Łubin trwały lupinnus perennis

Roślina motylkowa należąca do rzędu bobowców, tej samej co groch, fasola. Znana jako łubin wąskolistny gorzki.  W  pierwszym  roku  wypuszcza  tylko  rozetę z liści na długich ogonkach o wysokości uzależnionej od otaczających ją roślin. W następnych latach wegetacji   z  rozety  obok  liści  wyrasta  kilka  łodyg z długimi kwiatostanami. Kwiaty mogą mieć kolory od niebieskiego do różowego, ale najczęściej niebieskie lub niebiesko-fioletowe. Kwitnienie i dojrzewanie nierówne.

Po zapyleniu przez owady rozwija się strąk pokryty krótkimi włoskami. Strąk z czasem dojrzewania zmienia barwę na żółto-szaro-brązową do prawie czarnej. Przeważnie zawiera 5-6 nasion w kolorze od jasno szarego przez brąz do czarnego z nakrapianiem. Nasiona o średnicy 4-5 mm, owalne z małym wcięciem, gładkie, lśniące miłe w dotyku.

W internecie jest zamieszczonych dużo stron opisujących tą roślinę. W Polsce bardzo pospolita. Chętnie uprawiana na rabatach i w ogrodach.

 

Moja przygoda z lupinus perennis rozpoczęła się w 1994 roku od zbierania ziół, nasion i pestek rzadkich roślin. Początkowo wspólnie z mężem zbierałam nasiona ręcznie. Od 2005 roku sieję łubin na własnej ziemi i zbieram nasiona maszynowo.

Nie zapomniany widok i zapach to kulminacja kwitnienia większości kwiatostanów. Uprawa mieni się pięknym niebiesko-fioletowym kolorem.

 

Zachęcam do obejrzenia tej rośliny w mojej galerii.

Teresa Cieślak